in Wzory CV

CV funkcjonalne? Zapomnij!

Podsumowanie:
 CV funkcjonalne raczej rzadko jest dobrym wyborem. Przeprowadziłem małe badania i mogę powiedzieć, iż osoby prowadzące rekrutację nie lubią CV funkcjonalnych. Potwierdzają to moje rozmowy z rekruterami, relacje zamieszczone w internecie oraz opublikowane badania. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną, stosuj CV chronologiczne.

CV funkcjonalne

CV funkcjonale – perspektywa kandydata

CV funkcjonalne często stosują osoby zmieniające branżę lub powracające na rynek pracy po dłuższej przerwie. Funkcjonalny układ CV pozwala im wyeksponować pogrupowane doświadczenie według funkcji lub kompetencji bez konieczności eksponowania chronologii, czyli przebiegu ich kariery zawodowej. Na drugi plan schodzą firmy, w których kandydat zdobywał doświadczenie oraz okresy zatrudnienia.

Z punktu widzenia kandydata takie podejście wydaje się sensowne i w wyjątkowych przypadkach może nawet doprowadzić do oczekiwanych rezultatów, czyli do spotkania. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, a na pewno w sytuacji, w której konkurujesz z innymi kandydatami, Twoje CV funkcjonalne przegra z CV chronologicznym.

Dlaczego tak jest? Czytaj dalej….

CV funkcjonalne – perspektywa pracodawcy

Z punktu widzenia odbiorcy CV funkcjonalne jest mało przyjaznym dokumentem. Badania rekruterów oraz pracodawców prowadzących rekrutację jasno wskazują, iż kluczowe dla nich informacje to:

 • nazwy firm poprzednich pracodawców
 • nazwa stanowiska
 • opis obowiązków oraz konkretnych rezultatów i efektów pracy

CV funkcjonalne nie spełnia więc oczekiwań odbiorców w prosty sposób.

Postaw się w roli rekrutera

Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś rekruterem i masz do przejrzenia 200 CV kandydatów. Tak duża liczba CV sprawia, iż na przejrzenie, nie mówiąc o przeczytaniu, każdego CV chcesz poświęcić jak najmniej czasu. Dlatego Twoim pierwszym celem jest jak najszybsze odrzucenie (!) jak największej liczby ofert, tak aby pozostała Ci mała grupa do ponownego przejrzenia i ostatecznego wyboru osób do spotkania.

Jeśli natrafiasz na CV funkcjonalne kandydata, którego rozszyfrowanie, zrozumienie drogi zawodowej oraz przyporządkowanie doświadczenia do odpowiednich firm wymaga więcej Twojego czasu i pochłania więcej energii, po prostu odrzucasz je i przechodzisz do następnego dokumentu. Masz dość pracy z innymi CV.

Czyli z jednej strony funkcjonalne CV nie jest przyjaznym dokumentem, który „wychodzi na przeciw” potrzebom odbiorcy, a z drugiej strony rekruterzy nauczeni doświadczeniem wiedzą, iż tym formatem posługują się często kandydaci, którzy chcą zataić pewne niewygodne fakty.

Dlatego proszę Cię, nie stosuj CV funkcjonalnego.

Co zrobić, gdy chcesz zmienić branżę?

 • Jeśli nie masz doświadczenia w docelowej branży, nie wysyłaj CV funkcjonalnego. W sytuacji, w której konkurujesz z bardziej doświadczonymi kandydatami, szanse na powodzenie Twojego CV funkcjonalnego są bardzo znikome.
 • Nie posługuj się CV, jako metodą zaaranżowania spotkania. Eksploruj ukryty rynek pracy oraz przede wszystkim postaw na networking.
 • Zanim zaczniesz wysyłać CV do nowej branży, zdobądź chociaż trochę doświadczenia. Sprawdź, czy możesz coś zrobić dla firmy znajomego lub wybranej organizacji pozarządowej. Jeśli masz już trochę doświadczenia w nowej branży, wyeksponuj je i umieść na górze swojego CV.

 

Obrazek: Designed by Freepik

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Cześć Wojtek! Zgadzam się generalnie, że chronologiczne CV cieszy się popularnością wśród rekruterów, zawsze tak było. Jednak ja akurat spotkałam się z przychylnymi opiniami na temat CV funkcjonalnego u osób rekrutujących, np. na pozycje Executive. Takie CV funkcjonalne musi być jednak bardzo ciekawie napisane, z pomysłem. Musi to być fachowo napisany dokument marketingowy. A więc coś się w tej materii zaczyna zmieniać… i myślę, że to dobry znak.

  View Comment
  • Justyna!
   Dzięki za komentarz. Oczywiście zdarzają się przypadki, w których CV funkcjonalne dobrze działa (na szczęście!). Dużo zależy od konkretnego przypadku i kontekstu. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, a na pewno, gdy kandydat nie ma doświadczenia w branży docelowej i konkuruje z innymi, odradzałbym stosowanie tego formatu.

   pozdrawiam i zachęcam wszystkich do odwiedzenia strony Justyny: www. zmianazawodowa.pl

   View Comment