Zdjęcie do CV? – dyskusja na przykładzie

Czy warto wkleić zdjęcie do CV? Oczywiście nie zawsze mamy wolny wybór. W przypadku niektórych zawodów np. prezenter telewizyjny, modelka/model itp. wygląd ma zasadnicze znaczenie i trzeba się nim pochwalić.

W pozostałych przypadkach, zgodnie z przykazaniem „nie dawać powodu do odrzucenia”, namawiam do wysyłania CV bez fotografii. Poniżej umieszczam dwa przykłady CV: ze zdjęciem i bez zdjęcia.

Zdjęcie do CV – przykłady

zdjęcie do CV - dyskusja na przykładzie

Komentarz

W przypadku CV po lewej, zdjęcie stanowi pierwsze, najłatwiej dostępne źródło informacji o kandydacie/kandydatce i daje podstawy do pierwszej oceny „lubię – nie lubię”. Jeśli nasza fotografia nie spodoba się rekruterowi, jest bardzo prawdopodobne, że pobieżnie przejrzy resztę dokumentu, często z nastawieniem potwierdzenia swojej pierwszej oceny.

Gdy zdjęcie się spodoba, mamy na starcie dobrą pozycję i początkowe dobre nastawienie pracuje na naszą korzyść. Ważne jest jednak, abyśmy wyglądali w rzeczywistości równie ładnie lub nawet ładniej!

Jeśli wyglądamy gorzej, to gorsze wrażenie, które sprawimy po wejściu na rozmowę może łatwo zniwelować naszą poczatkową przewagę. Wiele osób korzystających z internetowych serwisów randkowych mówi o swoich rozczarowaniach, gdy spotkana osoba okazała się mniej atrakcyjna, niż ta z fotografii w internecie.

Nie umieszczajmy zdjęcia w CV ponieważ:

  • nie wiemy, jakie wrażenie zrobi na osobie przeglądającej CV. Nie mamy kontroli nad wrażeniem.
  • zdjęcie może być jedynym elementem, który zwróci uwagę (a nie nasze dokonania i dobre umiejętności)
  • zbyt ładne zdjęcie może stać się przyczyną rozczarowania, jeśli nasz rzeczywisty wygląd nie sprosta stworzonemu wrażeniu.

CV po prawej może prezentować się bardziej bezosobowo („nie ma ludzkiej twarzy”), jednak brak zdjęcia skłania do szybszego przejścia do najważniejszej sekcji CV, czyli dokonań. Dokonania są bardzo przyjaźnie zaprezentowane, wręcz „podane na tacy”, dzięki zastosowaniu wypunktowania.

Brak zdjęcie sprawia, że osoba przeglądająca CV nie ma negatywnego początkowego nastawienia, a nasz dobry wygląd przyczyni się do stworzenia korzystnego wrażenia przy osobistym spotkaniu.

Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Proszę o komentarze, pytania i sugestie. Polecam też lekturę dodatkowych artykułów na cvnet dotyczących tej kwestii.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.