Zdjęcie do CV? – dyskusja na przykładzie

Czy warto wkleić zdjęcie do CV? Oczywiście nie zawsze mamy wolny wybór. W przypadku niektórych zawodów np. prezenter telewizyjny, modelka/model itp. wygląd ma zasadnicze znaczenie i trzeba się nim pochwalić.

W pozostałych przypadkach, zgodnie z przykazaniem „nie dawać powodu do odrzucenia”, namawiam do wysyłania CV bez fotografii. Poniżej umieszczam dwa przykłady CV: ze zdjęciem i bez zdjęcia.

Zdjęcie do CV – przykłady

zdjęcie do CV - dyskusja na przykładzie

Komentarz

W przypadku CV po lewej, zdjęcie stanowi pierwsze, najłatwiej dostępne źródło informacji o kandydacie/kandydatce i daje podstawy do pierwszej oceny „lubię – nie lubię”. Jeśli nasza fotografia nie spodoba się rekruterowi, jest bardzo prawdopodobne, że pobieżnie przejrzy resztę dokumentu, często z nastawieniem potwierdzenia swojej pierwszej oceny.

Gdy zdjęcie się spodoba, mamy na starcie dobrą pozycję i początkowe dobre nastawienie pracuje na naszą korzyść. Ważne jest jednak, abyśmy wyglądali w rzeczywistości równie ładnie lub nawet ładniej!

Jeśli wyglądamy gorzej, to gorsze wrażenie, które sprawimy po wejściu na rozmowę może łatwo zniwelować naszą poczatkową przewagę. Wiele osób korzystających z internetowych serwisów randkowych mówi o swoich rozczarowaniach, gdy spotkana osoba okazała się mniej atrakcyjna, niż ta z fotografii w internecie.

Nie umieszczajmy zdjęcia w CV ponieważ:

 • nie wiemy, jakie wrażenie zrobi na osobie przeglądającej CV. Nie mamy kontroli nad wrażeniem.
 • zdjęcie może być jedynym elementem, który zwróci uwagę (a nie nasze dokonania i dobre umiejętności)
 • zbyt ładne zdjęcie może stać się przyczyną rozczarowania, jeśli nasz rzeczywisty wygląd nie sprosta stworzonemu wrażeniu.

CV po prawej może prezentować się bardziej bezosobowo („nie ma ludzkiej twarzy”), jednak brak zdjęcia skłania do szybszego przejścia do najważniejszej sekcji CV, czyli dokonań. Dokonania są bardzo przyjaźnie zaprezentowane, wręcz „podane na tacy”, dzięki zastosowaniu wypunktowania.

Brak zdjęcie sprawia, że osoba przeglądająca CV nie ma negatywnego początkowego nastawienia, a nasz dobry wygląd przyczyni się do stworzenia korzystnego wrażenia przy osobistym spotkaniu.

Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Proszę o komentarze, pytania i sugestie. Polecam też lekturę dodatkowych artykułów na cvnet dotyczących tej kwestii.

16 komentarzy:
 1. Wojtek Gajewski
  Wojtek Gajewski says:

  Witam!

  Dobrzy doradcy zawodowi i specjaliści od CV odradzają umieszczanie zdjęcia na naszych dokumentach, chyba że jest to naprawdę konieczne (np. nasza twarz wiąże się silnie z naszym zajęciem: prezenterka telewizyja, prezenter, modelka, model itp.) Czasem pracodawcy życzą sobie, aby przesyłać dokumenty ze zdjęciem i wówczas też raczej trzeba spełnić ich prośbę. Natomiast, gdy Pani wysyła ze swojej inicjatywy aplikację, sam bym nie dołączał zdjęcia. Wybór pozostaje po Pani stronie.

  Pozdrawiam!

  View Comment Odpowiedz
 2. Gosia
  Gosia says:

  Wraz z koleżanką usilnie poszukujemy pracy. Ostatnio toczyłyśmy spór na temat zdjęcia w CV – ona je posiada, ja nie. Przekonywała mnie, bym i ja dołączyłą zdjęcie, gdyż – jak twierdziła – rekruterzy chętniej zwracają uwagę na CV, na których zdjęcie widnieje i przyciąga ono (CV) ostatecznie więcej ich uwagi. Po artykule i dyskusji – nie mam pojęcia, co tak naprawdę zrobić. Szczególnie, że mam bardzo ładne zdjęcie;) i zastanawiam się, czy zazdrosne panie z HR nie wyrzucą mnie z tego powodu do kosza, a Panowie nie zechcą zobaczyć na żywo:D. Żarty żartami, ale teraz jestem jeszcze bardziej w kropce.

  View Comment Odpowiedz
 3. Wojtek Gajewski
  Wojtek Gajewski says:

  Generalnie, dobrzy doradcy zawodowi zalecaja, aby nie dolaczac zdjecia do CV, gdy moze to byc silnie dyskryminujacy czynnik. Jesli jednak chce Pan dolaczyc zdjecie, to nie ma tu jedynie slusznego podejscia. Wazne, aby zdjecie było dobrej jakosci i prezentowalo Pana w korzystny sposob. Niestety nie mam dla Pana rady, czy naklejac zdjecie, czy je drukowac.

  Jesli to nie jest wskazane inaczej, dolaczylbym raczej czarno-biale zdjecie. Taka jest konwencja dokukmentow biznesowych. W wyjatkowych przypadkach np. cv grafika lub osob zajmujacych sie kreatywnoscia, kolorowe zdjecie moze sie dobrze wkomponowac w inne elementy graficzne na stronie.

  View Comment Odpowiedz
 4. Adrian
  Adrian says:

  Chcialem poruszyc pewna kwestie, ktorej rozwiazania nie znalazlem w powyzszym artykule. Czy do wydrukowanego CV przyklejamy zdjecie wykonane przez fotografa, czy wczytujemy je z pliku na etapie tworzenia CV. Ciekami mnie tez czy powinno dodawac sie zdjecia kolorowe czy czarno-biale ?

  View Comment Odpowiedz
 5. Paweł
  Paweł says:

  @ Kylal

  no grubo przesadzona wypowiedź. Jeśli potrzebuje dajmy na to przedstawiciela handlowego, który uważam musi mieć prezencje, żeby sprzedać dany produkt, bo (nie)stety żyjemy na takim świecie gdzie atrakcyjniejsi mają lepszy start, to może mi zależeć przecież na moim czasie i odrzucę oferty, które, bazując na ‚powszechnych standardach’, będą odrzucały klienta, czy też nastawiały go negatywnie 😉
  Nie uważam więc żeby zdjęcie w wielu przypadkach było jakimś uwłaszczeniem mojej osoby…
  Pozdrawiam

  View Comment Odpowiedz
 6. Kylal
  Kylal says:

  A ja myślę, że nawet wymaganie od kandydata umieszczenia zdjęcia jest trochę poniżające, ponieważ nie ocenia się jego umiejętności, jego osobowości, to jaki jest, jaką jest osobą, tylko chce się osobę oceniać po układzie twarzoczaszki. – Jest to poniżające. Ja nie jestem moją twarzą.

  Twarz liczy się głównie w takich zawodach w których oddziałuje się na zmysły i wywołuje przyjemne odczucie estetyczne – taka praca jest aintelektualna, a więc pozbawiona udziału intelektu; dobra dla tylko blondynki.

  View Comment Odpowiedz
 7. Wojtek Gajewski
  Wojtek Gajewski says:

  Ciesze sie, ze rozwija sie dyskusja na mojej stronie. Jesli chodzi o zdjecie, to doradcy zawodowi i konsultanci ds. rozwoju kariery zasadniczo odradzaja umieszczanie zdjecia. Glowny argument jest taki, iz nie mamy kontroli nad tym, jakie wrazenie sprawi nasze zdjecie i zbyt latwo moze byc uzyte do szybkiego odrzucenia naszej oferty.

  Zdjecie na cv jest pierwszym elementem, ktrory zwraca uwage i nie wiemy, jakie stworzy nastawienie u osoby przegladajacej nasz dokument.

  Kolejny argument jest taki: jesli damy zbyt ladne zdjecie, to przy wejsciu na interview nasz rozmowca moze miec nieprzyjemne doswiadczenie, gdyz oczekiwal spotkania z ladna/ladnym blondynka/-em, a spotyka sie z kims mniej atrakcyjnym. Wowczas pierwsze i bardzo wazne wrazenie moze nie byc korzystne.

  View Comment Odpowiedz
 8. Uzzell
  Uzzell says:

  Jedne z najnowszych badań z zakresu psychologii zarządzania personelem po raz kolejny potwierdziło, że każde zdjęcie (pod warunkiem, że profesjonalne) jest lepsze niż jego brak. Zdjęcie powoduje, że już przed rozmową z daną osobą czujemy, jakbyśmy byli w bardziej bezpośrednim kontakcie, a rze człowiek to istota społeczna, woli obcować z innymi niż ze sztampowymi wzorami dokumentów rekrutacyjnych. Poza tym taka uwaga na marginesie: zapytajcie się po prostu znajomych, co sądzą o was na danym zdjęciu – ich opinia może być dla was istotną wskazówką, czy warto czy nie umieszczać swoje zdjęcie w CV.

  View Comment Odpowiedz
 9. Wojtek Gajewski
  Wojtek Gajewski says:

  Nie za bardzo rozumiem wypowiedz. Przeciez wlasnie zalecam, aby nie umieszczac zdjecia, jesli nie ma takiej potrzeby. Natomiast, jesli ktos sie na to decyduje, to warto aby zdjecie sprawialo jak najlepsze wrazenie.

  Mimo lekkiego sarkazmu, dzieki za wypowiedz.

  Pozdrawiam

  View Comment Odpowiedz
 10. gre
  gre says:

  —Jesli dla kogos nasza uroda jest tak wazna, to moze byc to kiepski doradca personalny.—

  Kiepskich doradców najczęściej mają kiepskie firmy. Stąd pytanie, czy w kiepskiej firmie się zrealizujesz?

  View Comment Odpowiedz
 11. Wojtek Gajewski
  Wojtek Gajewski says:

  To moze jednak zamiescic zdjecie. Wazne jest, aby bylo „profesjonalne”. Czyli warto udac sie do fotografa i powiedziec, ze potrzebuje Pani zdjecie do CV i zeby na tym zdjeciu Pani prezentowala sie, jako osoba przedsiebiorcza, energiczna i ambitna.

  View Comment Odpowiedz
 12. ANKA
  ANKA says:

  witam …
  Daliście mi do myślenie tym co napisaliście: czy dodawać zdjecie czy nie… Obecnie szukam pracy jako przedstawiciel handlowy i w większosci ofert jest wymagane cv ze zdjeciem ….

  View Comment Odpowiedz
  • M
   M says:

   Przeglądam ostatnio wiele ofert pracy i jeszcze nie zdarzyło mi się trafic na taka, w jakiej by nie poproszono o CV ze zdjęciem, wszędzie jest wymagane zdjecie… może tak jak pisze autor odciąga uwagę od dokonanń… ale chyba nie ma nic lepszego dla rekrutera jak atrakcyjny pracownik z jeszcze lepszymi dokonaniami? Ludzie to tylko ludzie, psychologowie zgodnie potwierdzaja że w pierwszym wrazeniu najpierw patrzy się na twarz i uśmiech, pogodne osoby które często się uśmiechają wzbudzają zaufanie i sympatię… psychologia społeczna po prostu…

   View Comment Odpowiedz
   • Wojtek Gajewski
    Wojtek Gajewski says:

    Oczywiscie, ze ladni kandydaci maja latwiej i tak dziala nasza psychika. Niestety atrakcyjnosc fizyczna nie jest arbitralna i nie mamy gwarancji, czy nasze ladne zdjecie sie spodoba. Dlatego, jesli decydujemy sie mimo wszystko dolaczyc zdjecie, poprosmy fotografa, abysmy w miare mozliwosci wygladali na nim, jak „pelni mozliwosci profesjonalisci”.

    Pragne tez zauwazyc, iz szukanie pracy przez odpowiadanie na ogloszenia jest jedna z najgorszych metod. Gdy sami kontaktujemy sie z firmami i/lub dzialamy przez networking mozemy korzystac z CV bez zdjecia.

    dziekuje za komentarz i pozdrawiam

    View Comment Odpowiedz
 13. Wojtek Gajewski
  Wojtek Gajewski says:

  Oczywiscie moze sie tak zdarzyc, jak Pan pisze. Choc taka sytuacja moze dotyczyc raczej stanowisk, na ktorych pracuje sie raczej „twarza”, czyli TV, moda itp. W innych przypadkach to nasze doswiadczenie i dokonania sa wazniejsze, a nie wyglad. Jesli dla kogos nasza uroda jest tak wazna, to moze byc to kiepski doradca personalny.

  Pozdrawiam!

  View Comment Odpowiedz
 14. Tomek
  Tomek says:

  Ja tam wolę przeglądać CV ze zdjęciem. Lepiej czuję się właśnie z tą „ludzką twarzą”. Może warto dodać rzecz nie ujętą w artykule (nie pasuje do tezy) – może się zdarzyć rekrutujący, który odczyta brak zdjęcia jako ukrywanie się.

  View Comment Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz