1. Życiorys naukowy - wzór CV naukowego (np. do doktoratu)

Życiorys naukowy - wzór CV naukowego (np. do doktoratu)

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Marzysz o karierze akademickiej? Chcesz dostać się na studia doktoranckie? Prawdopodobnie będziesz potrzebował tzw. życiorysu naukowego.

Od razu musisz wiedzieć, że nie jest to zwyczajne CV, ale nieco inny dokument, który skupia się na Twojej działalności naukowej. Jak powinien wyglądać taki życiorys i w jaki sposób zainteresować komisję, która będzie go czytać?

W tym artykule znajdziesz wzór CV naukowego oraz praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci dostanie się na studia doktoranckie czy też zdobycie grantu.

W kreatorze LiveCareer stworzysz dokumenty aplikacyjne dla każdego zawodu. Zacznij od wyboru szablonu CV, wypełnij go gotowymi treściami przygotowanymi przez ekspertów i zdobądź wymarzoną pracę.

Stwórz CV teraz

Tutaj znajdziesz wzór CV dla swojego zawodu.

Życiorys naukowy — wzór na studia doktoranckie

mgr Maciej Kowalczyk

ŻYCIORYS NAUKOWY

mgr Maciej Kowalczyk

Data i miejsce urodzenia

Numer telefonu

Adres e-mail

Edukacja

2018 Uzyskany tytuł magistra w zakresie historii

Instytut Historii Uniwersytetu Warszawskiego

Kierunek: Historia (dziennie)

Tytuł pracy magisterskiej: Mechanizmy terroru w czasach Stalina (promotor: prof. UW dr hab. Maciej Nowakowski)

2016 Uzyskany tytuł licencjata w zakresie historii

Instytut Historii Uniwersytetu Warszawskiego

Kierunek: Historia (dziennie)

Tytuł pracy licencjackiej: Systemy totalitarne XX wieku (promotor: dr hab. Jan Kowalski)

2013 Ukończone XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica

Profil historyczno-społeczny

Publikacje

Monografie:

  • Kowalczyk Maciej, „Analiza systemów totalitarnych XX wieku”, Wyd. 1, Warszawa, Wydawnictwo Nauka, 2019

Artykuły popularnonaukowe:

  • artykuł „Mechanizmy terroru w państwach totalitarnych” w magazynie „Historyk” (2019)
  • artykuł „Polska kultura w latach powojennych” w serwisie internetowym Historyk Polski (2018)

Projekty naukowe

  • „Przemiany obyczajowości w Polsce w latach powojennych” — własny projekt badawczy (2018)
  • „Analiza odbudowy Warszawy po II wojnie światowej” — udział w projekcie badawczym pod kierownictwem prof. dra hab. Krzysztofa Matusika (2017)

Konferencje

  • „A jednak wojna... Rok 1939 na Kresach Wschodnich i Zachodnich” — konferencja zorganizowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie (2018)
  • III Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Bezpieczeństwo Polski w XX i XXI w. organizowana przez Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie (2018)

Nagrody i wyróżnienia

  • Nagroda Instytutu Historycznego UW im. Michała Morawca

Stypendia i granty

  • Diamentowy Grant Instytutu Historycznego na projekt badawczy „Przemiany obyczajowości w Polsce w latach powojennych” 

Zainteresowania naukowe: II wojna światowa, XX-wieczna historia Europy

Znajomość języków obcych:

  • język angielski — poziom C2
  • język niemiecki — poziom B2

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa placówki] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Chcesz pobrać wzór CV dla innego zawodu? Zobacz tutaj: Przykładowe CV do pracy dla 45+ zawodów i ścieżek kariery (darmowe wzory).

Już wiesz, jak powinien wyglądać profesjonalny życiorys naukowy. Teraz omówimy wzór curriculum vitae, abyś dokładnie wiedział, w jaki sposób wyróżnić się wśród innych kandydatów.

1. Czym różni się życiorys naukowy od zawodowego?

Jak już wspomnieliśmy, życiorys naukowy (podobnie jak np. CV artystyczne) znacząco różni się od klasycznego curriculum vitae. W tym pierwszym dokumencie skupiasz się na swojej edukacji oraz osiągnięciach naukowych. CV naukowe przydaje się przede wszystkim w karierze akademickiej. Z kolei życiorys zawodowy, czyli po prostu CV, to podsumowanie umiejętności, kwalifikacji oraz doświadczeń czysto zawodowych.

Tradycyjne CV do pracy powinno zmieścić się na 1 stronie A4. Życiorys naukowy może być znacznie dłuższy. Chodzi o to, aby jak najbardziej szczegółowo opisać swoje osiągnięcia naukowe i pokazać komisji, że rzeczywiście zależy Ci na karierze akademickiej.
dr Paulina Królikowska-Baumabsolwentka Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Humanistycznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Łódzkim

Pamiętaj jednak, że tak samo jak w przypadku klasycznego CV do pracy, także życiorys naukowy musi być dopasowany do czytelnika. Pisząc tego typu dokument, musisz myśleć o jego odbiorcy.

W życiorysie naukowym warto więc skupić się na tej działalności i osiągnięciach, które w największym stopniu wiążą się z Twoimi zainteresowaniami naukowymi i ścieżką kariery akademickiej, którą chcesz obrać.

2. Jakie informacje umieścić w życiorysie naukowym?

Oto lista elementów CV naukowego, które warto zawrzeć w dokumencie:

Lista sekcji, które warto dodać w życiorysie naukowym

  1. Tytuł dokumentu
  2. Dane osobowe i kontaktowe
  3. Dane uczelni, w której pracujesz
  4. Opis wykształcenia
  5. Publikacje
  6. Projekty badawcze
  7. Konferencje
  8. Nagrody i wyróżnienia
  9. Granty i stypendia
  10. Współpraca z zagranicznymi uczelniami
  11. Członkostwo w zespołach naukowych
  12. Zainteresowania naukowe
  13. Znajomość języków obcych

W pierwszej kolejności napisz nagłówek dokumentu — podaj swój stopień naukowy, imię i nazwisko oraz formułkę „Życiorys naukowy” lub „CV naukowe”. Następnie podaj swoje dane osobowe i kontaktowe. Jeśli posiadasz już afiliację, pisząc życiorys naukowy, podaj również nazwę i dane uczelni, w której pracujesz lub studiujesz.

W kolejnych sekcjach CV naukowego powinien znaleźć się dokładny opis Twojego wykształcenia oraz lista publikacji, projektów badawczych, konferencji, które prowadziłeś lub w których brałeś udział. Dodaj także spis nagród, wyróżnień, grantów oraz stypendiów, które otrzymałeś.

Nie zapomnij także o ewentualnej współpracy z zagranicznymi uczelniami, członkostwie w zespołach naukowych i innych doświadczeniach związanych ze światem nauki. Do życiorysu warto dodać także referencje, np. od promotora, oraz krótki opis zainteresowań naukowych. 

Obowiązkowo podaj także poziom swojej znajomości języków obcych. Najlepiej zastosować skalę CEFR, czyli A1, A2, B1, B2, C1, C2. Możesz też opisać swój poziom słownie, np. „język angielski — biegle” lub „język niemiecki — poziom średniozaawansowany”.

Zobacz też, co to są referencje w CV.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Jak profesjonalnie opisać swoją działalność naukową i wyróżnić swój życiorys?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Twój życiorys naukowy powinien opowiadać spójną historię i być dopasowany do ścieżki naukowej, którą chcesz obrać. Dlatego w pierwszej kolejności opisuj te doświadczenia i osiągnięcia, które w największym stopniu pasują do Twoich naukowych celów i profilu jednostki naukowej lub programu grantowego, do którego kierujesz ten dokument.

W przypadku życiorysu naukowego doktoranta najbardziej rozbudowana powinna być sekcja CV z Twoim wykształceniem. Przede wszystkim podaj nazwy uczelni, na których zdobywałeś poszczególne poziomy wykształcenia, lata ukończenia studiów, kierunki oraz uzyskane tytuły naukowe. Nie zapomnij podać tytułów prac dyplomowych i danych ich promotorów oraz — jeśli udostępniłeś swoje prace dyplomowe online — linków do nich w odpowiednich repozytoriach uczelni lub innych serwisach typu Academia.eduResearchGate lub Google Scholar.

Jeśli masz się czym pochwalić, możesz także wpisać średnią ocen za studia — szczególnie jeśli dzięki wynikom w nauce zostałeś laureatem stypendium dziekana swojego wydziału lub rektora uczelni. Z perspektywy komisji rekrutujących do szkół doktorskich lub przyznających granty młodym badaczom to bardzo cenna informacja. Jeśli ukończyłeś prestiżowe liceum, również warto wpisać taką dodatkową informację do CV naukowego.

Jeśli z kolei przygotowujesz CV naukowe na wyższym szczeblu, skup się przede wszystkim na publikacjach. Co się do nich zalicza?

Rodzaje publikacji w CV naukowym:

  • monografie
  • prace pod redakcją lub rozdziały w pracach pod redakcją
  • artykuły w czasopismach naukowych
  • artykuły w magazynach popularnonaukowych
  • artykuły w serwisach internetowych
  • recenzje
  • wywiady
  • materiały konferencyjne.

W liście publikacji w życiorysie naukowym pamiętaj nie tylko o podaniu tytułów, ale też imion i nazwisk współautorów (jeśli dotyczy), imion i nazwisk redaktorów (w przypadku zbiorów pod redakcją), roku wydania, wydawcy oraz miejsca publikacji.

Pamiętaj też, że na uczelniach zasady formatowania zapisu publikacji mogą się różnić. Dlatego przed rozpoczęciem swojego naukowego CV dokładnie zapoznaj się z panującymi w danej placówce zasadami oraz wzorami / szablonami życiorysu naukowego, jakich używają jej wykładowcy.

Te same zasady stosuj, opisując np. konferencje, nagrody, granty, projekty badawcze czy też swoją działalność dydaktyczną. Staraj się być jak najbardziej szczegółowy, aby osoba czytająca Twoje gotowe CV naukowe nie musiała się niczego domyślać i łatwo znalazła wszystkie ważne informacje w Twoim dokumencie.

4. O czym jeszcze warto wiedzieć, przygotowując CV naukowe?

Przede wszystkim pamiętaj, że w CV naukowym oprócz treści liczy się także wygląd dokumentu. Postaraj się, aby był on jak najbardziej profesjonalny. Co to znaczy?

Przede wszystkim podaj profesjonalnie brzmiący adres e-mail, zawierający Twoje imię i nazwisko. Unikaj prywatnych maili np. z Twoją studencką ksywką. To jeden z najczęstszych błędów w pisaniu CV.

Przy wyborze czcionki do CV zdecyduj się na klasyczny font — Arial, Times New Roman lub np. Georgia.

Życiorys naukowy powinieneś wygenerować i wysłać w formacie PDF. Dzięki temu będziesz miał pewność, że odbiorca wyświetli dokument w takiej formie, w jakiej go wysłałeś.

Profesjonalny naukowy życiorys możesz stworzyć np. w LaTeX — edytorze do tworzenia CV. Jednak najszybciej zrobisz to w naszym kreatorze CV online. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się formatowaniem dokumentu i jego czytelnością, a także konwertowaniem pliku z DOC do PDF.


Na samym dole życiorysu naukowego dodaj także klauzulę RODO ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Jej treść znajdziesz we wzorze na początku artykułu.

A zanim opublikujesz swoje kolejne prace naukowe, przeczytaj też nasz artykuł: Prawa autorskie osobiste i majątkowe w pigułce.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Piszesz życiorys naukowy i wciąż masz jakieś wątpliwości? Wpisz swoje pytania w komentarzu pod artykułem. Postaramy się pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zyciorys naukowy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (11 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: