Wywiad z Justyną Ciećwierz

Jako coach kariery wspieram menedżerów oraz profesjonalistów, znudzonych, zmęczonych i niezadowolonych z pracy, którzy chcą dokonać zmiany zawodowej, rozwinąć skrzydła i/lub pracować lub prowadzić biznes w zgodzie ze sobą i z własną unikalnością.

 

 

Wywiad

 • Wojtek: Prowadzisz serwis zmianazawodowa.pl i zajmujesz się career coaching. Czy możesz opowiedzieć, jak to się stało, że zaczęłaś pracować w tym obszarze i od ilu lat wspierasz swoich klientów?
 • Justyna: Career coaching czyli po polsku coaching kariery albo coaching rozwoju zawodowego, to bardzo nowa dziedzina, jeszcze kilkanaście lat temu całkowicie nieznana. A ponieważ lubię wprowadzać na rynek pionierskie inicjatywy, potrzebne ludziom, to od razu wiedziałam, że to coś dla mnie. Poza tym sama kiedyś potrzebowałam wsparcia na rozdrożu zawodowym i nie mogłam nikogo znaleźć, kto mógłby mnie wysłuchać i profesjonalnie wesprzeć. Nie byłam bezrobotna, więc nie mogłam skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, a internet nie był jeszcze wtedy tak rozwinięty jak teraz. Miałam sama wcześniej doświadczenie w tej dziedzinie, bo w latach dziewięćdziesiątych pracowałam w firmie konsultingowej Neumann Management Institute, w której wprowadzaliśmy różne nowatorskie usługi w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, wtedy u nas bardzo mało znane. Między innymi zaczęliśmy prowadzić pierwsze w Polsce projekty tzw. outplacementu, czyli wsparcia osób zwalnianych przez firmy, w poruszaniu się po rynku pracy.
  Po urodzeniu trzeciego dziecka poszukiwałam dla siebie pomysłu na ścieżkę zawodową, która zapewni mi wystarczającą elastyczność w godzeniu pracy i spraw rodzinnych. Coaching kariery okazał się pod tym względem idealnym rozwiązaniem.
  Wspieram Klientów od roku 2008, czyli już 5 lat, aż trudno mi w to uwierzyć, jak szybko to minęło.
 • W: Powiedz proszę, z ludźmi, o jakim doświadczeniu pracujesz? Czy zarówno osoby wchodzące na rynek, jak i doświadczeni profesjonaliści mogą skorzystać z Twoich usług?
 • J: Najczęściej pracuję z osobami mającymi za sobą już co najmniej kilka lub kilkanaście lat pracy zawodowej, którzy nie są zadowoleni ze swojej dotychczasowej kariery i poszukują nowego pomysłu na siebie. Liczną grupę stanowią też ostatnio profesjonaliści potrzebujący doskonalić umiejętności związane z poszukiwaniem nowej pracy. Zwykle są to osoby w okolicach 40-stki, ale też zwiększa się grupa osób młodszych w okolicach trzydziestki, którzy biorą sprawy zawodowe w swoje ręce.
  Muszę przyznać, że dość rzadko mam okazję pracować z osobami młodszymi, absolwentami, wchodzącymi na rynek pracy.
 • W: Jaką formę mają programy/projekty, które realizujesz dla swoich klientów? Czy możliwe są np. zdalne konsultacje?
 • J: Zwykle umawiam się na współpracę dłuższą, trwającą od 2 do 6 miesięcy. W zależności od celu, który na początku ustala sobie Klient, pracujemy nad odkrywaniem swojego powołania zawodowego, bardziej proaktywnym poruszaniem się po rynku pracy, radzeniu sobie z ograniczającymi przekonaniami czy trudnościami związanymi z rozwojem zawodowym. Bardzo ważny jest czas pomiędzy spotkaniami, kiedy Klienci pracują nad ustalonymi wcześniej zadaniami. Najczęściej w pakiecie oferuję także łączność mailową w tym czasie. Spotkania w zależności od preferencji Klienta mogą mieć formę spotkań osobistych lub odbywanych za pośrednictwem Skype’a. W związku z tym mogę pracować z Klientami mieszkającymi bardzo daleko.
 • W: Z jakimi problemami najczęściej masz do czynienia?
 • J: Już trochę odpowiedziałam na to pytanie, ale może rozwinę ten temat. Dość częstym problemem jest chęć zmiany pracy na lepszą, bardziej komfortową, lepiej płatną. Gdy ktoś nie miał dotąd doświadczeń związanych z poszukiwaniem zatrudnienia, ta perspektywa może wydawać się przerażająca. Dobrze, aby nie czekać, aż pracodawca sam wręczy nam wymówienie, ale zmienić pracę zanim to nastąpi. Poszukiwanie pracy może być fascynującym zajęciem! Kiedyś Klientka powiedziała mi, że nigdy nie przypuszczała, że może to być takie ciekawe zajęcie i dziwiła się, że podczas pracy w korporacji kompletnie nikt ją tego nie uczył. Drugi problem, który często zauważam, to brak pewności siebie w sytuacjach zawodowych, brak przekonania do swoich talentów i mocnych stron, chęć poznania siebie i odkrycia tego, co nas wyróżnia na rynku.
 • W: Co byś poradziła osobie, która chce zacząć wszystko od nowa i nie ma doświadczenia w nowej branży czy na nowym stanowisku?
 • J: Dobrze jest przede wszystkim wiedzieć, czego się chce, czego szukamy, jaka to ma być praca, jakie kompetencje chcemy w niej wykorzystywać, co jest dla nas ważne. Druga rzecz, to w dzisiejszym świecie poszukiwanie pracy to nie tylko odpowiadanie na ogłoszenia w internecie, na jednym lub dwóch portalach. Gdy nie mamy doświadczenia, trudno będzie nam znaleźć pracę tą metodą. Dużo lepiej jest wykorzystać do tego networking, czyli budowanie i utrzymywanie wartościowych
  relacji z innymi osobami wokół nas. Oczywiście warto to robić cały czas, nie tylko wtedy, gdy poszukujemy nowej pracy. No i eksperymentować, tak jak w dobrym marketingu, wykraczać poza schematy, robić to z głową, z wizją końca. Gdy czujemy, że brak jest nam odpowiednich umiejętności albo pewności siebie, naprawdę warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.