in Wzory CV

Przykład CV studenta – prawnik, praktyka w kancelarii

Poniżej umieszczam przykład CV studenta, który uczestniczył w moim seminarium. W porównaniu z standardowym szablonowym CV myślę, że daje się zauważyć różnicę na plus, choć można tu jeszcze trochę poprawić.

Przykład CV studenta

cv studenta przed zmianami

Komentarz

 • Dobre w CV. Jest cel zawodowy, podsumowanie i ciekawie opisane doświadczenie. W nagłówku opisu doświadczenia autor zastosował magiczne słowo „osiągnięcia”.
 • Do poprawy 1. Chwilowo nie wdając się w samą treść CV, skupmy się na prezentacji treści. Ponieważ sekcja opisująca doswiadczenie, projekty i osiągnięcia zajmuje większą powierzchnię, sugeruje to czytelnikowi większą wagę tego obszaru. Dlatego, mimo braku bogatego doświadczenia, umieściłbym tą sekcję nad edukacją.
 • Do poprawy 2. Góra dokumentu jest trochę za pusta. Sprawia, że czytelnik w poszukiwaniu informacji szybko przesuwa wzrok w dół. Dlatego trzeba lepiej wykorzystać tą część kartki i bardziej skondensować zawarte tam informacje, tak aby nie powstawało niekorzystne wrażenie.
 • Do poprawy 3. W dokumencie też trzeba wyróżnić te informacje, umiejętności, dokonania, które jasno i łatwo komunikują „Jestem dobrym kandydatem”. Wyróżnień dokonalem prawie losowo, dlatego proszę się nie sugerować tym przykladem. Chodzi o zasadę, a właściwe wyróżnienia powstałyby w wyniku konsultacji z autorem.

Przyklad CV studenta – poprawione

cv studenta poprawione

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

15 Comments

  • Kinga!

   To zależy od Twojej sytuacji, tzn. czemu służy CV i jaka jest reszta Twojego doświadczenia/kompetencji. Jeśli podanie praktyki w CV wspiera Cię w realizacji celu CV, to zdecydowanie warto ją wpisać do CV. Natomiast jeśli masz inne doświadczenia bardziej powiązane z celem CV, wówczas opisz je w większym stopniu, a mniej miejsca poświęć lub całkiem pomiń te, które nie są powiązane z celem.

   Dziękuję za korzystanie z cvnet i pozdrawiam serdecznie

   View Comment
 1. Panie Marcinie!

  Dlaczego chcialby Pan pominac ten okres pracy w firmie rodzinnej? Jesli stanowi on najwazniejsza czesc Pana doswiadczenia, to jest to Pana najwiekszy atut. Chyba, ze chce Pan zmienic branze, wowczas trzeba opis doswiadczenia odpowiednio sprofilowac i zaakcentowac kwalifikacje i umiejetnosci, ktore wiaza sie z nowa praca.

  Przy tak lakonicznym opisie, niestety trudno jest mi podac konkretna wskazowke.

  Pozdrawiam!

  View Comment
 2. Witam Panie Wojtku,

  Jak zredagować doświadczenie, które nie nie jest poparte dokumentami pracy (wiele lat pracowałem u boku ojca w jego firmie – małej rodzinnej). Obecnie juz jestem 4 lata po studiach i zapragnęłem ten stan rzeczy zmienić.
  Moje obawy dotyczą odbioru mojego doświadczenia a raczej jego możliwości weryfikacji i mojego wieku (30 lat) – Oczywiście jest możliwość kłamstwa czy ubarwienia ale… kłamstwo ma krótkie nogi.

  Proszę o pomoc i dziękuję

  View Comment
 3. Dziękuję za szybką odpowiedź.

  Kwalifikacje kwalifikacjami, a estetyka swoje.
  Ag.reklamowa nie jest moim celem, jednak jak każdy kandydat do pracy życzę sobie, by pomimo skromnego doświadczenia choć zwrócono uwagę na moje CV a nie przerzucono je razem z setką innych, wizualnie sklonowanymi.
  Wcześniej nie sądziłam, aby było to przydatne, ale spróbować coś poprawić na pewno nie zaszkodzi.

  Oczywiście teczka nie byłaby kluczem do zaistnienia, ale może pomocnym trikiem, podobnie jak inny rodzaj papieru 🙂

  Cieszę się, że trafiłam tutaj. Bardzo dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam, D.

  View Comment
 4. Dziekuje za mile slowa! Odpowiadajac na Pani pytanie, to tak, chodzi o lepszy gatunkowo papier. W komunikacji biznesowej stosujemy pewna konwencje i o ile nie stara sie Pani o prace kreatywna np. w agencji reklamowej, to stosuje Pani papier bialy lub o lekkim kremowym odcieniu, o wiekszej gramaturze. Jesli chodzi o pytanie nr 2., to nie mysle, aby papierowa teczka stanowila znaczaca wartosc dodana. Ostatecznie i tak liczy sie to, co ma Pani w cv. Oczywiscie wazne jest, aby dokumenty byly estetyczne i sprawialy dobre wrazenie. Nawet teczka nie pomoze, jesli Pani kwalifikacje beda za male.

  Pozdrawiam!

  View Comment
 5. Witam.

  Faktycznie bardzo ciekawe CV i przydatne wskazówki. Zainspiruję się tym pomysłem, choć wątpię by w mojej sytuacji coś tu pomogło. Okaże się po czasie 🙂

  Chciałam zapytać o co dokładnie chodzi z tym ‚lepszym papierem’? Chodzi o lepszy gatunkowo? Grubszy, bardziej lśniący, w innym kolorze..?

  Podobno składanie dokumentów w papierowej teczce pomaga, bo wszyscy składają w koszulkach – zgodzi się Pan z tym?

  Pozdrawiam serdecznie, D.

  View Comment
 6. Namawialbym do pewnego zbadania zwyczajow rekrutacyjnych w agencjach. Prosze popytac osoby np. na goldenline lub profeo. Osobiscie mysle, ze pewna doza wiekszej kreatywnosci jest dopuszczalna w rekrutacji do agencji reklamowych, ale nie mozna przesadzic. Nie mozemy stracic z oczu wygody uzytkownika (odbiorcy naszego cv), kosztem kreatywnosci.

  Przepraszam za ogolna odpowiedz, ale sam bym zmierzal tym tropem i nie chce dac rady, co do ktorej mam watpliwosci.

  Pozdrawiam

  View Comment
 7. witam Pana!

  aspiruję do pracy w agencji reklamowej. Jestem studentem socjologii, mam bardzo zróżnicowane doświadczenie zawodowe. Od simply workera na emigracji, przez przedstawiciela spolki telekomunikacyjnej, sprzedawce w sklepie odziezowym, pracownika recepcji hostelu, account managera w firmie projektujacej strony www, do doradcy w fundacji zajmujacej sie wspolpraca prywatnych przedsiebiorstw i samorzadow z bankiem federalnym usa i bankiem swiatowym /udzielanie przez te drugie kredytow tym pierwszym/. wciaz pracuje w 3 ostatnich wymienionych. chcialbym prosic o kilka rad, w sprawie cv. czy uwaza pan, ze powinno byc bardzo nieschematyczne, czy tylko troche? moze wybrac calkowicie inny sposob samoprezentacji niz pisany? np. prezentacja w pp lub stworzenie krotkiego magazynu o sobie, badz filmu? prosze o jakiekolwiek Pana intuicje zwiazane z tematem.

  z gory dziekuje!

  Pozdrawiam

  View Comment
 8. Helllooo! Nie jestem pewna czy wcześniejsza prośba dotarła, zatem napiszę raz jeszcze:) Jestem absolwentką socjologii reklamy i jestem na etapie walczenia o staż w Domu mediowym lub Agencji reklamowej. Jeśli to możliwe proszę o graficzną, interesującą inspirację CV. Zwłaszcza chodzi mi o CV , które zawiera na całej swej długości pionową linię- opisane jest także jako odpowiednie dla osób z branży mediowej. Gdzie w tego typu CV umieszcza się swój adres (u góry strony ale po której stronie linii??)
  HELLP:)))

  View Comment
 9. fajna strona szkoda tylko, ze kiepsko widoczne sa wklejone wzory cv, trzeba sie troche natrudzic (podobnie jak ze znalezieniem pracy) ale mimo wszystko dziekuje strona faktycznie inna, pozdrawiam

  View Comment
 10. Dziekuje za mile slowa o mojej stronie i prosze poinformowac o niej swoich znajomych! Jesli chodzi o Pani pytania:
  1. W przypadku CV na stanowisko biurowe i/lub sekretarki prace dodatkowe tj. wolontariat, targi itp. moze Pani umiescic, ale nie jako glowny punkt Pani dokumentu. Te zajecia wskazuja na Pani aktywnosc i przedsiebiorczosc (a to lepsza postawa niz nic-ni- robienie), jednak zasadniczo Pani CV powinno sie skupiac pokazaniu umiejetnosci obslugi urzadzen biurowych, dobrej organizacji pracy i np. dobrej komunikatywnosci. Prosze spojrzec na kilka lub kilkanascie ogloszen na podobne stanowisko i zobaczyc, jakie wymagane sa umiejetnosci i doswiadczenie i pod tym katem sie zaprezentowac.
  2. Informacja o stypendium i o wyksztalceniu moze Pani umiescic juz w podsumowaniu (skoro wyksztalcenie jest wazne), a rozwinac w sekcji „wyksztalcenie”
  3. Jasne, ze podawac umiejetnosci, ale tylko poparte przykladami. Czyli pokazuje Pani sytuacje, w ktorych je Pani wykorzystywala. Samo nazwanie umiejetnosci np. komunikatywnosc, to za malo.
  4. Uklad zalezy od Pani doswiadczenia zawodowego. Jesli Pani ma juz doswiadczenie i ono jest Pani glownym atutem, to doswiadczenie idzie przed wyksztalcenie. Jesli nie ma Pani duzego doswiadczenia i wyksztalcenie jest wazniejsze, to wtedy ono idzie na gore.

  Pozdrawiam!

  View Comment
 11. Witam Panie Wojtku
  Pana odpowiedzi są jasne, zrozumiałe, logiczne i zatem pozwolę sobie na kilka pytań:
  1. działalność dodatkowa np. wolontariusz, roznoszenie ulotek, udział w targach czy to umieścić w cv? jak tak to gdzie? w jakiej sekcji? (chodzi mi o cv funkcjonanle) a oferta pracy dotyczy np. sekretarki czy to ma sens?
  2. stypendia naukowe lepiej w sekcji osiągnięcia czy w wykształceniu?
  3. czy jeżeli nie ma sie osiągnięć zawodowych można w cv funkcjonalnym podać umiejętności takie jak np. komunikacja, skuteczne zarządzanie czasem czyli umiejętności zawodowe
  4. czy taki układ jest dobry (stanowisko sekretarki, pracownik biurowy)
  1. dane osobowe
  2. cel zawodowy
  3. podsumowanie kwalifikacji zawodowych (języki, obsługa komputera)
  4. umiejętności (oczekiwane przez pracodawcę – radzenie ze stresem, praca w zespole itp) – ponieważ brak osiągnięć
  5. wykształcenie
  6. doswiadczenie zawodowe lub doświadczenie a potem wykształcenie (w ofercie pracy ważne wykształcenie0
  Dziękuję za odpowiedź na wszystkie nurtujące mnie pytania i niepewności
  Gorąco pozdrawiam
  Anna
  ps. bardzo dobra strona, inna niż wszystkie – szczerze:)

  View Comment
 12. Przeredagowałam moje CV, wysłałam na ogłoszenie, które mnie interesowało i od razu sukces! zadzwonikli do mnie od razu! Tak mi sie jeszcze nie zdarzyło… czekam na dalsze sukcesy… Dziekuje panu wojtkowi!
  Takze thank-you note zadzialala! Wyslalam na pieknym papeirze, osoba do ktorej byl skierowany zadzownila i powiedziala, ze nigdy nie dostala tka pieknego listu („oprawie sobie w ramki”, cytat:)
  pozdr
  asia

  View Comment