in Zmiana kariery, networking

Networking – 30 sekundowa prezentacja

Technika ta nauczana jest na warsztatach poświęconych sprzedaży, jednak z powodzeniem może być wykorzystana przez ciebie podczas interview oraz przy poszukiwaniu pracy przez sieć znajomości (networking).

Prośba „proszę mi coś o sobie opowiedzieć” jest często pierwszym pytaniem, jakie słyszymy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nasza odpowiedź posłuży rekruterowi zbudować sobie wstępny obraz naszej osoby, dlatego jest niezmiernie istotne, aby była ona zwięzła, na temat i przedstawiająca nas pozytywnie. Nie dajmy się zwieść. To nie jest pytanie o historię naszego życia! Celem tego pytania jest poznanie ciebie, jako kandydata, czyli faktyczne pytanie brzmi: dlaczego powinienem ciebie zatrudnić.

Jak sama nazwa wskazuje, nasza prezentacja nie powinna być dłuższa niż 30 sekund. Może wydawać się nam, że jest to bardzo mało czasu, ale zapewniam, że to wystarcza, się dobrze przedstawić. Zauważ, że spoty reklamowe rzadko trwają dłużej niż 30 sekund i jak wiele nam komunikują!

Im dłużej będziemy mówić, tym większa szansa, że:
– rekruter odbierze nas jako gadułę, która nie trzyma się tematu
– zaczniemy poruszać i rozwijać nieistotne wątki
– w inny, specyficzny dla rekrutera sposób, wywrzemy na nim złe wrażenie

Gdy przedstawimy się w krótki i zwięzły sposób, druga strona zada kolejne pytanie dotyczące wątku, który ją zainteresował. Wówczas odpowiemy dokładnie na kolejne pytanie (potrzebę) rekrutera i zaprezentujemy się lepiej.

Psycholodzy społeczni zrobili badania, których wyniki mówią, że osoby, które mówią krótko są odbierane: jako ludzie bardziej inteligentnie, pewni siebie i świadomi swojej wartości.

Zwięzłe przestawienie swojej kandydatury jest czymś, co powinieneś zawsze ćwiczyć i udoskonalać w miarę, jak zmienia się twoje doświadczenie. Twoja prezentacja powinna dotyczyć tego, kim jesteś i co masz do zaoferowania. Będzie stanowić ona również podstawową informację podczas rozmów z osobami w twojej sieci kontaktów, początkową część wypowiedzi podczas telefonicznych rozmów z pracodawcami i podstawę odpowiedzi na prośbę „Proszę opowiedzieć mi coś o sobie” w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Nie licz na to, że bez przygotowania będziesz potrafił dobrze się „sprzedać”. Przygotuj swoją wersję i praktykuj, praktykuj, praktykuj.

Przykłady:
Podobnie, jak w przypadku CV, nie ma tutaj idealnych przykładów. Potraktuj je, jako inspirację i zmodyfikuj wg. swoich potrzeb.

Doświadczony Trener
„Jestem doświadczonym trenerem i konsultantem w obszarze rozwoju umiejętności interpersonalnych. Mam 5 lat doświadczania zdobytego w firmach X i Y. Specjalizuję w prowadzeniu praktycznych warsztatów z zakresu komunikacji, negocjacji, zarządzania zespołem, przywództwa. Prowadzę również indywidualne sesje coachingowe. Jestem absolwentem Wydziału Zarządzania UW, a obecnie uczęszczam na program MBA dla pracowników działów HR. Do  moich najważniejszych klientów należą firmy: A, B, C.”

Komentarz:
Pierwsze zdanie zawiera kluczową frazę „doświadczony trener”. Pozostała część wypowiedzi wspiera te twierdzenie. Wymienione obszary specjalizacji oczywiście są prawdziwe, ale ich kolejność lub sposób sformułowania odnoszą się do potrzeb pracodawcy (wyrażonych np. w wymaganiach w ogłoszeniu) Prezentację kończy lista ważnych klientów, których nazwy nobilitują trenera i potwierdzają jego profesjonalizm.

Student
„Jestem studentem 5 roku Wydziału Marketingu i Komunikacji Społecznej na SWPSie oraz absolwentem rocznego stypendium na berlińskim uniwersytecie. Specjalizuję się i piszę pracę magisterską z dziedziny marketingu usług.  Odbyłem 2 kilkumiesięczne studenckie praktyki w firmach Y i Z. Do swoich silnych stron zaliczam rozwinięte zdolności analityczne, umiejętność samodzielnej pracy w wyznaczonym kierunku i komunikatywność. Swoją przyszłość zawodową wiążę właśnie z marketingiem usług i szczególnie interesuje mnie branża X.”

Komentarz:
Zasadniczy komunikat, który przekazuje student brzmi: jestem dobrym studentem, mam wizję tego, co chcę robić w życiu zawodowym i posiadam umiejętności potrzebne do pracy na stanowisku X. Oczywiście umiejętności te powiązane są ze stanowiskiem, o które się ubiega.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Rozumiem, że chodzi Ci o rozmowę kwalifikacyjną, a nie networking, gdy nie wysyłasz dokumentów przed spotkaniem. W tej sytuacji spytałbym się: „z jakiego obszaru interesują Pana/Panią informacje najbardziej?”. Następnie zareagowałbym zgodnie z uzyskaną odpowiedzią. Oczywiście jestem przeciwny bezsensownemu powtarzaniu informacji. Często jednak takie pytanie służy bardziej przełamaniu lodów, a nie zebraniu informacji. Choć z drugiej strony, czasem może się zdarzyć, że osoba prowadząca spotkanie nie zapoznała się z naszym cv.

  Dziękuję za pytanie i pozdrawiam

  View Comment
 2. Jak Pani może przeczytać na moich stonach, jestem przeciwny używaniu generatorów, które produkują szablonowe dokumenty. Nie dają one możliwości takiego kształtowania treści, który jest korzystny dla autora/autorki dokumentu.

  Ale jeśli Pani zależy na pójściu na skróty, to proszę poszukać np. w googlach.

  Pozdrawiam!

  View Comment