in List motywacyjny

List motywacyjny – jak odpowiadać na ogłoszenie

Wiele osób nie wie, jak ma napisać list motywacyjny w odpowiedzi na ogłoszenie. W tym artykule chciałbym przedstawić koncepcję, która jest prosta, komunikatywna i sprawdzona przez niektórych moich kandydatów.

Prezentacja głównej treści w tabeli
Czasem nie wiemy, jak mamy napisać list motywacyjny. Jednym z pomysłów jest prezentacja najważniejszych danych, a więc twoich odpowiednich kwalifikacji w formie tabeli. W jednej kolumnie prezentujesz wymagania wymienione przez pracodawcę np. w ogłoszeniu, a w drugiej swoje odpowiadające doświadczenie i kwalifikacje.

Zalety formatu tabeli:

  • Wyróżniasz się na tle innych kandydatów.
  • Ułatwiasz zadanie osobie czytającej dokumenty. Tylko jeden rzut oka wystarczy, aby zapoznać się z twoimi kwalifikacjami. Nie ma potrzeby, aby wczytywać się w długie akapity tekstu. Zważywszy na fakt, że dokumenty często nie są czytane lecz skanowane wzrokiem, taki sposób prezentacji treści jest bardzo przyjazny.
  • Jasno komunikujesz, że spełniasz stawiane wymagania. Ułatwiasz podjęcie decyzji o zaproszeniu cię na spotkanie. Oczywiście zależy to również od innych kandydatów i twojego CV.

Przykład tabeli:

Wymagania Doświadcznie/Kwalifikacje
3 lata doświadczenia w sprzedaży usług
  • 4 lata doświadczenia w sprzedaży usług firmy badawczej
Wyższe wykształcenie
  • 1999 Uniwersytet Warszawski, Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji
Biegła znajomość języka angielskiego
  • 2001 zdany egazmin First Certificate
Komunikatywność
  • Ukończony kurs i warsztat z komunikacji interpersonalnej (2000)
  • Umiejętność aktywnego słuchania, zadawania pytań i prowadzenia rozmówcy potwierdzona sukcesami w sprzedaży

Pozostała treść
Oczywiście nie wysyłasz samej tabelki. Stanowi ona zasadniczą, środkową część listu. Potrzebny jest początek i zakończenie.

W początkowym akapicie powołujesz się na źródło informacji o wolnej pozycji np. „W odpowiedzi na ogłoszenie opublikowane w….” . Przed samą tabelką możesz wstawić jedno lub dwa wprowadzające zdania. W ostatnim akapicie informujesz o swojej gotowości na spotkanie. Możesz również zapowiedzieć kontakt ze swojej strony. Skoro spełniasz wszystkie warunki, dlaczego nie zadzwonić i nie spytać się o decyzję lub nawet termin spotkania?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.