in List motywacyjny

List motywacyjny — kolejne wskazówki

List motywacyjny – wstęp

 • Postaw się w roli osoby czytającej twój list motywacyjny. Jakie pytania pojawiają się, gdy otwiera kopertę? Kim jest autor listu? Dlaczego właśnie do mnie pisze? W jakim celu wysłał mi list? Dlatego bardzo ważna jest góra kartki oraz wyraźny podział na akapity.
 • Nie próbuj „czarować” ładnymi zwrotami, które nic nie mówią. Nie pisz, że jesteś energiczny, ambitny i zmotywowany. Podaj fakty, liczby, sumy, osiągnięcia, które o tym świadczą. większość osób reaguje oporem i niechęcią, gdy ktoś próbuje wywrzeć na siłę wrażenie i dzięki temu coś osiągnąć.
 • Pisz w stylu podobnym do wypowiedzi ustnej. Wyobraź sobie, że list jest formą konwersacji, w której rozmawiasz z pracodawcą. Mów/pisz prostym językiem, wyrażaj się zwięźle, na temat. Nie marnuj czasu i prosto zakomunikuj, co możesz zrobić, dlaczego jesteś dobry i dlaczego warto cię zaprosić na spotkanie.
 • Nadaj listowi przejrzystą strukturę. Nie wiadomo, czy ktoś zada sobie dość trudu, aby go w całości przeczytać. Paragrafy i pogrubienie czcionki umożliwią szybką identyfikację najważniejszych punktów.
 • Pisz krótkimi zdaniami. Unikaj podwójnych negacji i strony biernej.
 • Podkreślaj swoją aktywność. Stosuj action verbs.
 • Unikaj żargonu i słów, które mogą być niezrozumiałe

List motywacyjny – częste błędy

 • Nie nadużywaj słowa „ja” i czasowników w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Twój list motywacyjny nie jest twoją autobiografią. Skup się na tym, w jaki sposób możesz zaspokoić potrzeby pracodawcy, a nie na historii swojego życia. Nie pozwól, aby osoba czytająca twój list odniosła wrażenie, że jesteś przesadnie skoncentrowany na sobie.Dlatego ogranicz liczbę sformułowań typu „ja”, szczególnie na początku zdania.
 • Nie pomijaj swoich atutów, które dobrze cię „sprzedają”. List motywacyjny jest listem handlowym. Podobnie jak życiorys powinien być przekonujący i dawać wyraźny powód do zaproszenia cię na rozmowę. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest posłużenie się wypunktowaniem wymagań zamieszczonych w ogłoszeniu oraz twoich odpowiednich kwalifikacji.
 • Nie pisz ani za długo, ani za krótko. Jeśli twój list zawiera jedynie jeden lub dwa bardzo krótkie paragrafy, z dużym prawdopodobieństwem nie zawiera on wszystkich kluczowych, dobrze sprzedających cię informacji. Jeśli list przekracza jedną stronę, możesz zanudzić czytającego. Szanuj jego czas i bądź zwięzły.
 • Nie powtarzaj swojego życiorysu, słowo w słowo. Możesz nawiązać do swojego życiorysu, pisząc, że więcej informacji zawartych jest w twoim CV, ale nie powtarzaj zawartych tam informacji.
 • Nie zapomnij podpisać listu (jeśli nie jest to email) i nie zapomnij zaadresować go do odpowiedniej osoby.
 • Nie rób błędów ortograficznych, stylistycznych itp. Podobnie jak w przypadku CV błędy mogą cię zdyskwalifikować, zanim dostaniesz szansę na rozmowę.
 • Nie zapomnij podać swojego numeru telefonu, emaila.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Dobrze byłoby. gdyby list i cv były spójnym kompletem dokumentów, czyli radziłbym podobne czcionki zastosować.

  Jeśli chodzi o zdjęcie, to raczej nie podpinałbym go. Nie wiadomo, jakie wrażenie może Pan sprawić tym zdjęciem i może być ono silnie dyskryminującym elementem. Na cvnet jest kilka komentarzy i chyba 1 lub 2 artykuły o zdjęciach w cv. Prosze sprawdzić.

  Pozdrawiam!

  View Comment
 2. Witam

  W moim CV używam czcionek:
  Nazwy sekcji i dane osobowe – Arial Narrow -12 i 10
  Pozostałe informacje – DejVu Sans Condensed – 10
  Powinienem powyższe czcionki również użyć w liście motywacyjnym?

  Kandydując na stanowisko konsultanta powinienem zdjęcie podpiąć do cv? (w treści wymagań pisze o dobrej prezencji)

  View Comment