in Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi

 

Wstęp  – nie ma zawsze dobrych odpowiedzi

Poniżej znajduje się lista pytań, które często padają podczas rozmów kwalifikacyjnych oraz proponowane przeze mnie wskazówki do odpowiedzi. Nie są to gotowe odpowiedzi, których potrzebujesz nauczyć się na pamięć, lecz raczej punkty do uwzględnienia podczas Twoich przygotowań do spotkania z pracodawcą.

Tak, jak nie ma jednego przykładu CV, które spodoba się każdej osobie rekrutującej, tak samo nie ma jedynie właściwych odpowiedzi, które zagwarantują nam sukces na rozmowie. Dlatego potraktuj te odpowiedzi jako wskazówki do przygotowania swoich własnych wersji.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi – przygotowanie

Model PAR
Przygotuj swoje historie w modelu PAR (Problem Akcja Rezultat). Wykorzystaj je, aby przytoczyć konkretne przykłady z dotychczasowego doświadczenia zawodowego, podkreślając osiągnięte rezultaty. Za każdym razem, kiedy jest to możliwe, używaj PAR-ów w swoich odpowiedziach, aby dostarczyć potencjalnemu pracodawcy bardzo realnego obrazu swoich możliwości.

Przeczytaj więcej na cvnet o modelu PAR.

Komunikacja niewerbalna
Podczas spotkania prezentujesz (sprzedajesz) się całym sobą. Twoje komunikaty niewerbalne tzn. postawa, ton głosu itp. zwłaszcza na początkowym, bardzo ważnym etapie rozmowy są źródłem bardzo wielu informacji, na podstawie których rozmówca tworzy sobie Twój obraz. Pozwól, aby Twój uśmiech i Twoje unikalne cechy będzie twoje najbardziej skuteczne narzędzia sprzedaży.

Długość Twojej wypowiedzi
Eksperci i naukowcy na podstawie badań doszli do konkluzji, że osoby, których wypowiedzi są krótsze, sprawiają wrażenie bardziej inteligentnych, pewnych siebie oraz bardziej sprawczych. Dlatego Twoja wypowiedź powinna trwać od 30 sekund do 2 minut. 2 minuty max może się wydawać krótkim czasem, ale zapewniam Cię, że tak nie jest.

Okazuje się, że jeśli masz mówić na temat i logicznie, to jest to absolutnie wystarczający czas. Jeśli masz dużo więcej do powiedzenia, to możesz albo najważniejsze rzeczy podsumować, albo pod koniec 2 minutowej wypowiedzi zadać pytanie: „Mógłbym wspomnieć jeszcze o A, B, C. Czy mam rozwinąć swoją odpowiedź, czy moja dotychczasowa wypowiedź jest wystarczająca?”.

Pamiętaj o zasadzie: im trudniejsze pytanie, tym krótsza Twoja odpowiedź. Nie staraj się przykryć swojej niekompetencji lub braku doświadczenia nadmierną gadaniną. Nie ma wątpliwości, że nie potrzebujesz sprawić wrażenia osoby, która nie trzyma się wątku i nie odpowiada na pytanie.

Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi

P: Proszę powiedzieć mi coś o sobie.

O: Przedstaw w syntetyczny sposób swoją sylwetkę, jako kandydata. Powiedz o swoim doświadczeniu, umiejętnościach i kwalifikacjach – zwłaszcza tych odnoszących się do pozycji, o którą się ubiegasz. Możesz krótko przedstawić swoje najważniejsze dokonania lub osiągnięcia zawodowe, ale pamiętaj o tym, aby były one powiązane ze stanowiskiem, o które się starasz.

Pytanie bywa zadawane na początku rozmowy, jako typowy ice-breaker, jednak wielu osobom odpowiedź na nie przychodzi dość trudno. Jest bardzo ważne, żebyś wcześniej się na nie przygotował. Pozwoli Ci to zrobić lepsze wrażenie i lepiej wejść w rytm rozmowy.

Pytanie: Dlaczego chcesz tu pracować?

O. To pytanie nie powinno sprawiać kłopotu dobrze przygotowanemu kandydatowi. Jeśli zrobiłeś wcześniej badanie i zebrałeś informację na temat firmy, danego działu i jej rynku, łatwo na nie odpowiesz. Wspomnij o  pozytywnych rzeczach, o których dowiedziałeś się o firmie, jej produktach, usługach lub pracownikach. Dobrze też jest powołać się na branżowy artykuł lub swojego znajomego, który rekomendował daną firmę.

Ważne jest, abyś w miarę możliwości był szczery. Pytanie to daje Ci możliwość zademonstrowania swojego przygotowania (co już dobrze świadczy o Tobie) oraz przedstawienia, w jaki sposób tworzysz dobry fit – odwołaj się tutaj do konkretnego swojego doświadczenia lub kwalifikacji.

Pytanie: Jakie są Twoje oczekiwania płacowe?

Bardzo ważne!

O. Jako pierwszy nie powinieneś podnosić kwestii wynagrodzenia podczas pierwszego spotkania. Poczekaj na drugą stronę, aby zadała pytanie dotyczące tego obszaru.

Strategia odpowiedzi

Jeśli zostaniesz poproszony o podanie swoich oczekiwań płacowych przed otrzymaniem oferty pracy, odpowiedz, że jesteś elastyczny lub wynagrodzenie jest do negocjacji. Jeśli czujesz się pewnie w danej sytuacji, możesz powiedzieć, że na tym etapie rozmów nie masz dokładnego obrazu danego stanowiska, więc Twoje szacunki wynagrodzenia nie mogą być zbyt dokładne. Następnie poproś pracodawcę, powiedział, jak może się kształtować wynagrodzenia dla kogoś o podobnych do Twoich kwalifikacjach. Jeśli druga strona nalega, a Tobie nie przychodzi łatwo, aby zastosować technikę wyczekującą, którą wcześniej przedstawiłem, wówczas podaj przedział. Oczywiście Twoje widełki płacowe muszą w pewien sposób wiązać się z tym, co się dzieje na rynku wynagrodzeń i wyniku Twoich badań tego rynku. W miarę możliwości staraj się doprowadzić do sytuacji, w której to pracodawca pierwszy zaczyna mówić o konkretnych kwotach.
Rozmowa kwalifikacyjna - pytania i odpowiedzi
Konteks jest ważny

Dużo zależy stanowiska i od momentu, w którym pada kwestia wynagrodzenia. Jeśli kwestia pojawia się na pierwszej rozmowie, celem pracodawcy może być wyeliminowanie kandydatów o zbyt wygórowanych oczekiwaniach. Jeśli kwestia wynagrodzenia pojawia się podczas 2 lub 3 spotkania, może to oznaczać, że zaczyna się faza ostatecznego doprecyzowywania oferty, a Ty jesteś na krótkiej liście.

Zasadniczo, im dalej jesteś w procesie kwalifikacyjnym do danej firmy, tym lepsze jest Twoja pozycja. Im jesteś dalej, tym bardziej pracodawcy może zależeć na Tobie. Bardzo ważny jest również kontekst danego procesu rekrutacyjnego tzn. jaka jest sytuacja gospodarcza kraju tzn. czy mamy raczej do czynienia z rynkiem pracownika czy pracodawcy? Jak duże zapotrzebowanie jest obecnie na specjalistów w Twojej dziedzinie? I w końcu, czy obecnie pracujesz i jak bardzo jesteś zmotywowany, aby zmienić pracę. Powyższe czynniki wpływają na siłę Twojej wyjściowej pozycji.

Przygotowanie – badanie rynku wynagrodzeń

Oczywiście równie ważne jest dokładne przygotowanie się do rozmowy o pieniądzach. Zrób research i zbierz możliwe informacje na temat rynku wynagrodzeń w danej branży lub nawet firmie. Skorzystaj

Jakich argumentów użyć podczas negocjacji?

Z jednej strony przeanalizuj dokładnie ofertę i powiąż swoje najważniejsze dokonania z kluczowymi obszarami odpowiedzialności na nowym stanowisku. Ponownie wcześniejsze przygotowanie PAR-ów bardzo Ci pomoże.

Z drugiej strony odwołaj się do informacji, które zebrałeś podczas badania rynku wynagrodzeń.

Na zakończenie: Bądź dla siebie łagodny! Rozmowa o pieniądzach nie wszystkim przychodzi łatwo, a raczej jest trudna dla zdecydowanej większości Polaków. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Monster Polska, jedynie 19% z nas czuje się konfortowo negocjując wynagrodzenie.

Pytanie: Dlaczego przestałeś pracować w ostatniej firmie?

O. Jeśli nie zachodzi jakaś specjalna sytuacja, najlepiej być szczerym (i jeśli nie stawia Cię to w złym świetle). Przygotuj krótką i rzeczową odpowiedź. Pamiętasz? Spróbuj zawrzeć swoją wypowiedź w 30 sekundach. Gdybyś miał problemy z współpracownikami, nie może być pewien, do obwiniania innych.

Weź odpowiedzialność za swoją część

Pewną strategią jest wzięcie odpowiedzialności za swoją część w problemie, który doprowadził do zakończenia pracy w poprzedniej firmie. Powiedz również, czego dzięki temu się nauczyłeś i dlaczego obecnie byś się inaczej zachował w danej sytuacji.

Uważaj co mówisz o poprzednich pracodawcach, przełożonych i polityce firmy. Twój rozmówca może chcieć sprawdzić, jak wyglądała sytuacja z drugiej strony, jeśli w grę wchodzi poważna odpowiedzialność i wysokie stanowisko.

Pytanie: Jakie są Twoje silne strony?

O. Jest to jedno ze standardowych pytań i paradoksalnie dobra odpowiedź wymaga trochę przygotowanie i zastanowienia. Kluczowe jest Twoje rozumienie stanowiska, o które się starasz. Jeśli jest to możliwe, to wymień cechę, doświadczenie lub dokonanie z obszaru, który jest ważny w nowej pracy. Za każdym razem, jeśli jest to możliwe staraj się dopasować treść swojej wypowiedzi do profilu stanowiska. Wymaga to pewnego zastanowienia, analizy swojego doświadczenia i odpowiedniej selekcji, dlatego poświęć na to czas przed spotkaniem

Niektórym przychodzi trudno mówienie dobrze o sobie. Jeśli należysz do grupy tych osób, tym bardziej przygotuj się na to pytanie. W całej rozmowie chodzi o to, abyś się dobrze zaprezentował, a nie zrobisz tego, jeśli nie będziesz w przekonujący sposób mówił o swoich dobrych stronach.

Ponownie pamiętaj o swoich PAR-ach, które możesz wpleść w odpowiedź.

Pytanie: Jaka jest Twoja największa słabość lub jakie są Twoje słabe strony?

O. To pytanie może sprawić pewne trudności. Jesteś proszony o opowiedzenie o swojej słabości, a przecież zależy Ci na jak najlepszym zaprezentowaniu się. Dużo zależy od kontekstu pytania. Często druga strona tak naprawdę chce zobaczyć, jak sobie poradzisz z tym niewygodnym pytaniem, czyli chodzi o Twoją prezentację i inteligencję, a nie o samą treść wypowiedzi tzn. o faktyczną słabość.

Przy odpowiedzi na to pytanie możesz zastosować wiele strategii, min.:

  • pokaż słabość, nad którą obecnie pracujesz
  • odpowiedz na to pytanie formułując ją, jako lekcję, której się nauczyłeś dzięki danej sytuacji
  • ominięcie odpowiedzi – powiedz, że jak każdy człowiek masz pewne słabości, ale nie uważasz,  żeby mogły one wpłynąć na Twoją pracę na danym stanowisku.

Pytanie: Co chcesz robić za pięć/X lat?

O. To pytanie nie jest już tak często spotykane, jak w niedawnej przeszłości. Obecnie towarzyszy nam bardzo dużo zmian zarówno na rynku pracy, jak i w ogóle w życiu i w związku z tym trudno nam wiążąco odpowiedzieć na to pytanie. Podobnie, jak w przypadku pytania o słabości, ważny jest kontekst sytuacyjny. Pytanie to może mieć na celu wysondowanie Twoich ambicji, wizji i potrzeby rozwoju. Dużo zależy też od firmy, z którą rozmawiasz, tzn. od jej wielkości, polityki personalnej oraz sytuacji na rynku.

Strategia odpowiedzi:

W swojej odpowiedzi chcesz pokazać, że z jednej strony nie będziesz stanowić zagrożenia dla Twojego rozmówcy (czego on może się obawiać, zwłaszcza, jeśli jest to Twój potencjalny przełożony), a z drugiej strony chcesz się zaprezentować, jako ambitny, kompetentny profesjonalista, który chce się rozwijać.

Odpowiadając trochę ogólnie możesz powiedzieć, że za X lat chciałbyś dalej pracować w tej firmie, przyczyniać się do jej sukcesów na rynku oraz rozwijać się zawodowo.

Pytanie: Dlaczego uważasz, że powinienem cię zatrudnić?

O. Przy odpowiedzi na to pytanie znowu przydadzą ci się wcześniej przygotowane PAR-y. Podsumuj krótko swoje najważniejsze kwalifikacje, doświadczenie i dokonania, które sprawiają, że jesteś dobrym kandydatem. Odwołaj się do dodatkowych informacji o firmie, które zebrałeś podczas przygotowań i które wpływają na Twoją motywację.

Ważne jest, abyś nie brzmiał zbyt arogancko. Swoją wypowiedź przykładowo możesz rozpocząć „Nie wiem, jakie kwalifikacje i doświadczenie mają inni kandydaci, którzy starają się o to stanowisko, natomiast za moją kandydaturą przemawiają następujące punkty:…..”

Bardzo niewielka liczba kandydatów to robi, ale jest ważne, abyś zakończył swoją wypowiedź stwierdzeniem, że zależy Ci na tej pracy i chciałbyś otrzymać tą ofertę. Oczywiście powiedz to, jeśli rzeczywiście chciałbyś w danym miejscu pracować. Wypowiedź ta będzie miała silniejszy efekt, jeśli rozmawiasz z decydentem tzn. osobą, która podejmie decyzję o zatrudnieniu danego kandydata.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.