cv studenta

in Wzory CV

CV studenta – Asystent Doradcy Finansowego

Umieszczam kolejny wzór CV studenta, który był na moim seminarium. To widać. Właściwie prawie wszystkie zamieszczone przykłady są podobne do siebie, ale przy każdym chcę zwrócić uwagę na spotykane błędy.

Przykład CV studenta

Przyklad CV studenta przed

Komentarz

W swoim komentarzu chciałbym się skupić jedynie na formie dokumentu, a nie wchodzić w szczegóły dotyczące treści.

Błąd nr 1 dotyczy sekcji „Podsumowanie”. Jest ona zbyt rozbudowana. Wprawdzie autor zastosował wypunktowanie, ale jest ich za dużo i przez to sekcja ta może nie wywrzeć stosownego wrażenia, gdyż osoba przeglądająca CV ją pominie. Wprawdzie miałem nie wchodzić w dyskusję treści, ale tylko zaznaczę, że w 6 punktowym podsumowaniu aż 4 punkty dotyczyły umiejętności funkcjonalnych, czyli tych które nie są bezpośrednio powiązane z pracą.

Błąd nr 2 dotyczy dolnych dwóch akapitów. Właściwie nie powinny one się znaleźć w CV, tylko w liście motywacyjnym. Mówią one o gotowości do pracy w organizacji, które pomogą autorowi rozwijać dalej swoje umiejętności. Nie zalecałbym nawet umieszczać ich w liście, gdyż są zbyt ogólnikowe i właściwie komunikują: „Nie wiem, w jakiej pracy konkretnie chcę pracować, Ty podejmij za mnie decyzję”.

Poprawione CV studenta

Przyklad CV studenta po

Komentarz

W poprawionej wersji ograniczyłem zawartość podsumowania (z punktów tych utworzyłem dolą sekcję), usunąłem dwa dolne akapity i wstawiłem nowy nagłówek. Myślę, że efekt końcowy jest całkiem zadoalający.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

18 Comments

 1. Witam!

  Gdy odpowiada Pani na ogloszenie, to w tytule podaje Pani np. aplikacja na stanowisko …. + nr referencyjny. W tresci maila moze Pani napisac np. „w odpowiedzi na ogloszenie ……. opublikowane w ………. dnia…. prosze o rozwazenie mojej oferty. Z powazaniem, + podpis.”

  Pozdrawiam!

  View Comment
 2. Witam!

  Mam takie pytanie: co należy wpisać jako temat i treść maila z cv i listem motywacyjnym? Czy są jakieś kryteria co do tych punktów?

  Pozdrawiam

  View Comment
 3. wlasnie skonczylem szkole średnią (technik handlowiec)i napisale mature(mysle ze dobrze) co mam napisac w doświadczeniu bo odbylem praktyki misieczne w sklepie spożywczym. a chce napisac cv do pracy jako sprzedawca lub przedstawiciel handlowy

  View Comment
 4. Witam!

  W tym wypadku zrezygnowalbym ze sredniej. Moze zamiast tego mozliwe jest podanie np. dobrych ocen z wybranch przedmiotow, ktore sa powiazane z dana branza, celem zawodowym?

  Pozdrawiam!

  View Comment
 5. a jeśli w żaden sposób, czy to licząc średnią arytmetyczną, ważoną z punktów ECTS, ostatniego roku etc. nie da się wyciągnąć średniej chociaż trochę powyżej 4, to lepiej nic nie pisać czy dać te 3,8 – 3,9?

  View Comment
 6. Witam serdecznie!
  Należe do grona szczęsliwców, którzy po zastosowaniu się do Pana uwag stworzyli przemyślane i zwięzłe CV i list motywacyjny. Pierwsze wysłane dokumenty aplikacyjne, od razu odzew i mam nową pracę.
  DZIĘKUJĘ i pozdrawiam!
  Aga

  View Comment
 7. Witam!
  Mysle ze w cv, w historii zawodowej, moze Pani po prostu miec okres zatytulowany „urlop wychowawczy i praca charytatywna” lub – jesli chce Pani na tym etapie ukryc fakt posiadania dzieci – „praca charytatywna” lub „projekty spoleczne” itp.

  Te informacje umiescilbym w CV, a nie w liscie. W liscie nawiazalbym do ogloszenia lub napisal, dlaczego chce pracowac dla tej wlasnie firmy.

  Pozdrawiam!

  View Comment
 8. Planuje podjąc pracę zawodową, po kilkuletniej przerwie związanej z wychowaniem dzieci.
  Jestem bardzo komunikatywna, chętnie podejmuję nowe wyzwania i angażuję się w różne”drobne” przedsięwzięcia.
  Zawodowo pracowałam w dwóch firmach, „pomiędzy” dziecmi. Mam świetne referencje, ale okresy pracy to tylko 12 m-cy i 4 lata.
  Przez 12 lat zrobiłam wiele kursów (to co mnie zainteresowało w danym czasie 😉 i… uzbierało się zaświadczeń.
  Mam też kilka (6) dyplomów od różnych instytucji za pomoc w organizacji imprez dla dzieci.
  Sumując- wszystkie te papierki świadczą o mojej aktywności, chęci do nauki, bezinteresownym zaangażowaniu.

  Pytanie brzmi: jak zaznaczyc, wpleśc to w cv lub list motywacyjny???

  Proszę o podpowiedź, bo nie chcę „przesadzic”.
  Wydaje mi się,że trudno jest „zdolnej i pracowitej mamuśce” pokazac w cv i liście motywacyjnym, że nie próżnowała w domu.

  View Comment
 9. 1. Napisz, ze jestes w trakcie nauki w szkole sredniej.
  2. Cel zawodowy jest jasny — praca wakacyjna. Mozesz go wpisac mimo, ze nie jest to „powazna” praca na stale.

  Pozdrawiam!

  View Comment
 10. A jeśli nie mam ukończonej jeszcze nawet szkoły średniej, aczkolwiek wymagają ode mnie cv to jak mam napisać w wykształceniu? Poza tym to nie jest dla mnie jakaś wielka wymarzona praca, tylko dorywcze zajęcie na wakacje to co z celem zawodowym?

  View Comment
 11. Może wtedy Pani zastosować inny tytuł sekcji np. „projekty i osiągnięcia” lub „kluczowe umiejętności i wyróżnienia”. Może być Pani kreatywna w tworzeniu odpowiedniego tytułu, który dobrze Panią zaprezentuje.

  Proszę poszukać na cvnet.pl artykułu i/lub wzoru cv studenta.

  Generalnie Pani cv powinno odpowiadać na pytanie: „Co świadczy o tym, że da sobie Pani radę na danym stanowisku?”. Jeśli nie ma Pani doświadczenia zawodowego, to proszę akcentować swoją działalność na studiach i/lub np. organizacjach pozarządowych. Proszę zaakcentować te umiejętności, które wiążą się ze stanowiskiem, o które się Pani stara.

  Jeśli nie ma Pani żadnych doświadczeń, to więcej miejsca niech Pani poświęci na studia i przedstawienie i opisanie tych przedmiotów, które łączą się z daną pracą.

  Pozdrawiam!

  View Comment
 12. Witam!

  — to jest jeden z przykladow. Jesli koniecznie chce Pani umiescic zdjecie, to wiele zalezy od ukladu CV. Wiekszosc CV ma zdjecie w prawym gornym rogu.

  W kazdym przypadku zdjecie bedzie tym elementem, ktory jako pierwszy przyciagnie uwage, dlatego warto, aby przedstawialo nas b. korzystnie.

  Pozdrawiam!

  View Comment
 13. Jesli Pani wyglad nie jest wazny dla wykonywanej pracy tzn. jesli nie pracuje Pani „twarza” jako modelka lub prezenterka, to odradzam umieszczanie zdjecia na CV.

  Zdjecie moze sluzyc, jako latwy i pozamerytoryczny powod do odrzucenia Pani oferty.

  Pozdrawiam!

  View Comment