in Wzory CV

Funkcjonalne CV – zmiana branży

CV funkcjonalne – opis przypadku

CV funkcjonalne często ma zastosowanie w przypadku osób, które zmieniają branże.

Pracowałem niedawno z klientką, która zamierza całkowicie zmienić branżę: z obsługi klienta w turystyce na własną działalność (franszyza – prowadzenie sklepu z winami). Franszyzodawca oczywiście chciał zapoznać się z CV zainteresowanych osób. Poniżej przedstawiam wersję początkową CV klientki.

pierwotne CV chronologiczne – wersja wyjściowa dla CV funkcjonalnego

cv funkcjonalne przyklad I wzór CV funkcjonalnego

Komentarz:
Niestety to nie jest dobry dokument z punktu widzenia celu, o który stara się klientka. Nie komunikuje jasno, dlaczego jest  dobrą kandydatką. Nie odpowiada na pytanie: jakie mam umiejętności, które pozwolą mi dobrze prowadzić swoją dzialalność. Chronologiczny układ z datą urodzenia i edukacją na górze zdecydowanie nie pomaga w dobrej prezentacji.

Ustaliliśmy, że przygotujemy funkcjonalne CV, które będzie eksponowało ważne umiejętności, konieczne do prowadzenia własnej działalności.

CV 2 – wersja przejściowa CV funkcjonalnego

cv funkcjonalne przyklad 2 I wzór CV funkcjonalnego 2

Komentarz:
Dokument jest już na „dobrej drodze”.  Na górze jest odpowiednie podsumowanie kwalifikacji, a niżej pogrupowane ważne umiejętności. Jednak miałem dwa zastrzeżenia:

 1. Dokument jest trochę „pusty”, czyli musimy poprawić formatowanie
 2. Kluczowe umiejętności możemy inaczej pogrupować, aby lepiej odpowiadały celom pracodawcy (i zarazem celom mojej klientki)

CV wersja ostateczna CV funkcjonalnego

cv funkcjonalne przyklad 3 I wzór CV funkcjonalnego 3

Komentarz:
Komentarz jest właściwie zbędny. Zmiany wydają się oczywiste, gdy porównujemy kolejne wersje.

Update 04.01.2013
Oczywiście zamieszczam ten wzór w celach edukacyjnych i jako inspirację, dla tworzenia swojego dokumentu. Jednak namawiam do ostrożności przy korzystaniu z tego formatu CV. Wielu rekruterów i pracodawców patrzy trochę podejrzanie na funkcjonalne CV! Pierwsza myśl lub pytanie, która im przychodzi do głowy to: „Co on/ona próbuje przede mną ukryć?” Namawiam do stosowania chronologicznego CV lub formatu mieszanego, który łączy elementy CV chronologicznego i CV funkcjonalnego.

Update 13.12.2017
Mimo słuszności idei, która leży u podstaw stosowania CV funkcjonalnego, osobiście nie jestem jego zwolennikiem i jeśli tylko mogę, staram się unikać zastosowania CV tego typu. Poświęciłem temu zagadnieniu osobny wpis: http://www.cvnet.pl/cv-funkcjonalne-zapomnij/

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Pani Agnieszko!

  Może rzeczywiście nie ma artykułu o wieku w cv, ale jestem przekonany, że ten temat się przewinął gdzieś na stronie, może w komentarzach. Przepraszam za błędną informację.

  Rzeczywiście odradzam umieszczanie wieku, ponieważ ta informacja może mieć silnie dyskryminujący wpływ na naszą ofertę. Wiek nie jest odpowiedzią na pytania: czy ten kandydat(ka) ma wystarczające umiejętności, wiedzę i doświadczenie, aby dobrze pracować na danym stanowisku lub co świadczy o tym, że dany kandydatka będzie dobra na daną pozycję? Dobrzy doradcy odradzają umieszczanie w cv informacji, które mogą być użyte przeciwko kandydatowi. W Polsce powoli rośnie tolerancja dla cv bez podobnych danych (również: stan cywilny, liczba dzieci, hobby, przekonania itp – czyli wszelkich informacji, które nie odnoszą się bezpośrednio do stanowiska). Oczywiście zawsze znajdą się osoby, dla których takie cv będzie wybrakowane, ale nie stworzymy dokumentu, który będzie się podobał wszystkim.

  Większość przykładów i wzorów cv jest celowo niewyraźna. Jednak są dość czytelne, aby zilustrować daną koncepcję. Niektóre cv są udostępnione do ściągnięcia w formacie pdf i są wówczas czytelne.

  Pozdrawiam!

  View Comment
 2. Panie Wojtku
  dziękuje za odpowiedź… niestety nie widzę tego przykładu z wiekiem:) nie wiem przejrzałam wszystko pod zakładką cv artykuły i nic takiego nie znalazłam. Tam są podane przykłady jak pisać cv ale o wieku nie ma mowy. Co do załączonego przykładu orientuję się bardziej z układu strony niż z samej treści, bo przykłady są mało widoczne, ale rozumiem że jest to celowe.

  pozdrawiam

  View Comment
 3. Pani Agnieszko!
  1. Brak wieku w podanych przykladach jest celowy. Znajdzie Pani artykuly na cvnet, w ktorych tlumacze, dlaczego dobrzy doradcy zawodowi tak uwazaja.
  2. Jesli chodzi o Pani cv, to trudno na podstawie tak ogolnych informacji cos sensownego poradzic. Jedna mysl mi sie nasuwa: skoro Pani doswiadczenie jest w glownie w jednej branzy tzn finansowej, to moze Pani zastosowac uklad, w ktorym wyroznia Pani konkretne umiejetnosci, wiedze i doswiadczenie, a chronologie zatrudnienia umieszcza Pani na dole kartki.
  http://www.cvnet.pl/cv-it-executive/ — to jest podobny przyklad, przy czym w srodkowej sekcji kandydat opisuje swoje osiagniecia. Pani tez moze uzyc tego slowa lub nadac inny tytul np. wybrane projekty, umiejetnosci itp.

  Pozdrawiam!

  View Comment
 4. Witam
  bardzo mi się podoba ta strona…aczkolwiek zmieniłabym jej układ….dałabym bardziej chronologicznie żeby łatwiej i szybciej można było z niej korzystać.W podawanych przykładach nigdzie nie ma zamieszczonego wieku.Czy jest to celowe? Czy, aż tak zmieniła się w Polsce mentalność pracodawców?Uważam także,że CV ze zdjęciem jest lepszym rozwiązaniem, gdyż wiele firm w swoich ogłoszeniach traktuje to jak wymóg.Chciałabym zapytać jak ułożyć CV gdy miało się doświadczenie w branży finansowej na różnych stanowiskach i do tego w firmach prywatnych i państwowych?Gdzie tak naprawdę nie ma spójności i ciągłości w danej specjalizacji. Oczywiście można znaleźć cechy wspólne ale trzeba mocno pogłówkować 🙂

  z góry dziękuję za odpowiedż
  pozdrawiam

  View Comment
 5. Pani Karolino!

  Na cvnet jest sporo przykladow cv chronologicznych. Prosze popatrzec np. na wzory CV dla Social Researcher lub lektora akademickiego. Wiele przykladow jest chronologicznych, ale przed historia zawodowa zawiera sekcje eksponujaca umiejetnosci lub doswiadczenia, ktore sa wazne z punktu widzenia danego stanowiska.

  Pozdrawiam!

  View Comment
 6. Witam serdecznie,

  studiuję dziś cały dzień Pana artykuły i przykłady- pierwszy raz spotykam tak ciekawe i życiowe porady! Przyznam się, że dotychczas bazowałam na portalach typowo z ofertami pracy i na żadnym nie spotkałam tego typu uwag a obecnie moje CV wygląda tak jak te przykłady do poprawek;-)
  Mam zapytanie:
  – dla mnie praktycznie wszystkie przytoczone przykłady poprawnych CV są funkcjonalne, proszę wskazać które uchodzi Pana zdaniem za chronologiczne, bo w tym kierunku chciałabym jednak pójść.

  Pozwolę sobie jeszcze pytać, jeśli nasuną się jakieś wątpliwości.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam

  View Comment